Letecká bomba
5/2010


Letecká bomba

Vojenský prostředek pro ničení opevnění, staveb, pozemní a námořní techniky a osob.

Jedná se o trhavinu uzavřenou v kovovém pouzdru na špici opatřenou zapalovačem a na zádi opatřenou stabilizačními křidélky. Shazuje se z letadel. V první sv. válce posloužily jako nosič i vzducholodě.

První vojenské vzdušné prostředky byly neozbrojené vzducholodě i letadla, určené pro pozorování. Za první sv. války s sebou letci brali do letadel granáty, které shazovali na nepřátelské zákopy. A nemusely to být jen výbušné prostředky. Proti jezdectvu se např. osvědčily kovové šipky.
Na základě těchto zkušeností a možností leteckých nosičů byly zkonstruovány letecké bomby.
Jejich hmotnost byla zpočátku nevelká (např 5kg) a z letadla nebo vzducholodi se vyhazovaly ručně. Zapalovač na špici zajišťoval výbuch po dopadu na zem. Stabilizační křidélka na zádi působila jako aerodynamická brzda a bomba se otočila špicí k zemi. S rostoucím výkonem rostla hmotnost bomb. Už za 1. sv. války se stavěla vícemotorová „velkoletadla“ určená pro bombardování. V meziválečném období se na bombardovacích letadlech začaly objevovat i zaměřovače pro bombardování a za 2. sv. války byly standardním vybavením bombardérů.  Těžké bomby dosahovaly hmotnosti 500kg a byly i speciální několikatunové bomby.

Bomby mohou být na bombardérech neseny na vnějších závěsech pod trupem nebo pod křídly, nebo jsou umístěny v trupu v uzavíratelné pumovnici.

Typy leteckých bomb podle účelu:

-        konveční bomba – odpovídá popisu v úvodu

-        zápalná bomba - málo trhaviny, ale zbytek je vyplněn hořlavými látkami, které jsou při výbuchu rozstříknuty do okolí, kde zapalují hořlavé předměty

-        biologická bomba –  místo trhaviny je bomba plněna biologicky aktivním materiálem jako jsou viry, bakterie apod., který se po dopadu rozptýlí po okolí a infikuje obyvatelstvo

-        plynová bomba -  obsahuje např. chemické otravné látky

-        jaderná bomba – obsahuje radioaktivní látky, které jsou při iniciaci přivedeny k jaderné reakci

 

Lze je dělit i podle dalších vlastností:

-        zpožděná bomba – proti lodím nebo stavbám – vybuchuje s malým zpožděním

-        řiditelná – buď řiditelnými křidélky, nebo i pomocným pohonem je schopna korigovat svoji dráhu

-     laserem naváděná bomba

-     bomba se submunicí – vlastní bomba nad cílem uvolní velké množství v ní nesené submunice