František Hůlka a Ferdinand Wandas
11.6.2003


František Hůlka spolu s Ferdinandem Wandasem patří k průkopníkům českého balonového létání.
František Hůlka.patřil mezi přední členy České společnosti aeronautické, která měla povzbudit rozvoj vzduchoplavby u nás. Inicioval i koupi prvního plynového balónu s názvem "Ressel". Společně  s Ferdinandem Wandasem složil pod vedením francouzského vzduchoplavce Eduarda Surcoufa  "mistrovskou zkoušku".
9. října 1893 vzlétli František Hůlka a Ferdinand Wandas před policejní komisí  v plynovém balónu  a získali první tituly "kapitánů vzduchoplavby", což jsou u nás první pilotní půkazy v oboru balónového létání. Pražská c.k. policie jim potom dovolila pořádat volné lety balónem samostatně. Na balónu Ressel podnikli celkem 85 vzletů.  Pokud se započítají lety s dalšími vzduchoplaveckými adepty podnikl Fr. Hůlka více jak 100 vzletů.
Nejvyšší dosažená výška byla 3600m. Bylo to 18.8.1895 při letu Praha - Velké Popovice, kdy byl Hůlka v koši sám.
V r. 1900 se rozpadla Česká společnost aeronautická.
V r. 1905 si František Hůlka  pořídil vlastní balón a uskutečnil čtyři lety. Poslední let podnikl Hůlka společně s inž.Gustavem Fingerem 27.září 1908 v závěrečný den Jubilejní výstavy z holešovické arény.
Tragickou smrtí Hůlkovou 20.února 1909 osiřel český balónový sport na dlouhou dobu. Síť, koš a kruh balónu "Ressel", se kterým létal, jsou uloženy v Nár. technickém muzeu na Letné. Na Vinohradech zase lze nalézt i místo jeho posledního odpočinku - rodinnou hrobku na Olšanských hřbitovech.

30.6.1968 opět z Letenské pláně, vzlétly v rámci výstavy Praga 1968 čtyři balony v soutěži o pohár prvních českých balonových pilotů pánů Hůlky a Wandase. Vyhrála holandská posádka s pilotkou pani Nini Boesmanovou. Balony se vrátily na českou oblohu. "Cesta k tomuto návratu byla obtížná, ale výsledek byl krásný.Víme totiž, že krásné je obtížné."
V r. 1988 se konal při Praze 1988 již 7. ročník této soutěže.

Celinová dopisnice k balonovému letu z Tábora - Praga 1988