Orion - Michl, Slaný
10/2010


Vilém Michl továrna motorů, motorových kol a velocipedů, slévárna železa a kovů - Slaný

Vilém Michl  začíná v dubnu 1894ve Slaném na Skalkách ve skromných podmínkách s vlastní výrobou bicyklů. Michl zaměstnává tři dělníky a sám pracuje dlouho do noci. Velocipédy jsou vyráběné z kvalitního materiálu dováženého až z Anglie. Výrobky jdou velmi dobře na odbyt a Michl si pronajímá další prostory a to za 40 zlatých ročně, na dobu 8 let. Zájem o jeho velocipédy neustále roste a v roce 1895 začíná stavět novou továrnu. V roce 1901 již firma nabízí v podnikovém katalogu na výběr z 8 typů sériově vyráběných velocipédů. Michl je technicky velmi nadaný a tak se v jeho dílně objevuje parní stroj vlastní konstrukce, který obsluhuje celou soustružnickou dílnu. 
Továrna je na svoji dobu již velmi dobře technicky vybavena, má vlastní slévárnu i tavicí pec. Vilém Michl po večerech kreslí a vymýšlí nové modely a zlepšení a tak od velocipédů je již jen krok k motocyklům.
V roce 1902 je již vyvinutý motocyklový rám, vlastní motor a ostatní součásti. Motocykl, který začíná další historii továrny, nese jméno Michl-Orion. Prvním motocyklovým modelem je motocykl se čtyřtaktním motorem s odpařovacím karburátorem a řemenovým převodem na zadní kolo. S tímto motocyklem se Michl zůčastňuje výstavy v Lipsku a celá kolekce 10 kusů je ihned prodaná. V roce 1903 jsou motocykly Orion vystavené v Praze. Velocipédy se samozřejmě vyrábějí i nadále a jsou stále nosným programem továrny. Neprodávají se jenom v Čechách, ale exportují se i na Balkán a do Ruska. Mimo výroby “dopravních prostředků” začíná Michl i s výrobou šicích strojů jak pro domácí použití, tak pro velkovýrobu, dokonce vyrábí i další nářadí pro domácnost, jako jsou žehličky, pánve, litinové hrnce apod. Ve výrobním programu jsou také parní stroje, benzinové stabilní motory, jemné kontrolní přístroje zvané tachografy, které jsou využívané v uhelných dolech a mnoho dalších hospodářských výrobků. Přesto, že výrobní program je velmi velmi pestrý a obsáhlý, firmě se stále daří. K továrně se záhy buduje železniční vlečka, která umožňuje výrobky expedovat přímo po železnici. Z dobových podkladů se dozvídáme, že v roce 1904 už v továrně pracuje 110 dělníků, tři vedoucí dílen a sedm úředníků. 

Kromě postranních a tažných vozíků za motocykl nabízí továrna i automobil zajímavé konstrukce s motorem umístněným pod podlahou. Náklady na výrobu tohoto osobního automobilu byly příliš vysoké, proto se Michl raději zaměřuje na výrobu pro zemědělce, kde vidí možnosti většího odbytu. S vlastními traktory a neseným pluhem, vše samozřejmě vlastní konstrukce a testováno v těžkých podmínkách, tak slaví zasloužené úspěchy.

Přichází však první světová válka a Michl začíná vyrábět pro armádu. Michla to pořád více táhne k motocyklům a v roce 1923 navrhuje nový typ motocyklu Orion s dvojtaktním motorem o objemu 170 ccm a řemenovým pohonem zadního kola. Motocykly Orion se začínají uplatňovat i ve sportu, kdy například pro první ročník závodu Knovíz – Olšany, který se uskutečnil v roce 1924 je vyvinutý speciál 350 ccm s dvojtaktním motorem. 

Michl a letectví:

Ve snaze rozšířit svůj záběr vyvinula továrna lehký letecký motor Orion LL-30. Motor měl výkon 25kW. Schválen pro let. provoz byl MVP v r. 1929. Přes určité problémy byl vyráběn v malé sérii a byl využit např. ing. Šimůnkem na "Kuňkadle" a dvojicí Přikryl a Blecha na PB-4. 
Zesílená verze o 37kW nesla ozn. RL-50 a měla být hotova až v r. 1934, kdy byl ale Michl již po bankrotu a továrna byla prodána. Motor nebyl úspěšný. 

 

 

www.historicka-vozidla.cz/historie/
V. Němeček - Čs. letadla 1, NV, Praha 1983.