Glenn John Herschel
7/2010



* 18. července 1921, Cambridge, Ohio
americký vojenský pilot, kosmonaut, politik

Glenn získal titul bakaláře věd ve strojírenství na Muskingum College. Za války, v roce 1942 se zapsal do programu pro budoucí letce, který připravila vláda v New Philadelphii. Pak narukoval do armády k námořnímu letectvu.  Hodnost poručíka získal roku 1943.
 V roce 1944 byl přidělen k námořní skupině VMO-155. Glenn létal jako pilot stíhacího bombardéru na strojích Corsair nad Marshallovými ostrovy. V roce 1945 byl převelen na námořní leteckou základnu Patuxent River, kde byl ke konci války povýšen na kapitána.

Po druhé světové válce byl Glenn přidělen na základnu na Guamu a účastnil se hlídkových misí nad severní Čínou a v roce 1948 se stal leteckým instruktorem ve městě Corpus Christi v Texasu.

Do Korejské války byl poslán jako člen letky VMF-311. Později létal Glenn v Koreji u letectva v rámci služební výměny. Létal na North American F-86 Sabre a sestřelil tři nepřátelské MiGy-15. Celkem absolvoval v Korei 63 bojových letů. Za svou službu obdržel několik medailí.

Po válce se vrátil do Patuxent River N.A.S., a byl jmenován do školy testovacích pilotů (třída 12). Jako testovací pilot sloužil na pozici zbraňového důstojníka, létal se stroji do velké nadmořské výšky a testoval jejich kulomety. Dne 16. července 1957 uskutečnil první nadzvukový transkontinentální let na stroji Vought F-8 Crusader. Let z Kalifornie do New Yorku trval 3 hodiny, 23 minut a 8 sekund.

V roce 1959 byl Glenn přidělen k NASA jako jeden z astronautů pro projekt Mercury. Během té doby byl stále důstojníkem u námořnictva. Stal se pilotem prvního amerického letu po oběžné dráze s lodí Friendship 7 při misi Mercury-Atlas 6, a to 20. února 1962.

Po třech obletech země trvajících 4 hodiny, 55 minut a 23 sekund přistál na zemi a stal se národním hrdinou.  Stal se osobním přítelem rodiny Kennedyů.

Glenn odešel z NASA šest týdnů po Kennedyho smrti a chtěl se ucházet o křeslo senátora za Ohio. V roce 1965 odešel jako plukovník od námořnictva a věnoval se obchodu.

Glenn se po předchozích neúspěších stal v roce 1974 senátorem, a jeho kariéra v Senátu trvala až do roku 1999. V roce 1998 už Glenn nekandidoval. 

Podruhé se Glenn podíval do vesmíru 29. října 1998 na palubě raketoplánu Discovery v rámci mise STS-95. Při misi na něm byly studovány důsledku vesmírného letu pro starého člověka. Glennovi bylo 77 let a je tedy nejstarším astronautem. 

Po Glennovi jsou pojmenovány Glenn Research Center v Lewis Field v Clevelandu, Ohiu a dálnice plukovníka Glenna poblíž Daytonu v Ohiu.

V současnosti Glenn působí na John Glenn School of Public Affairs, která patří pod Ohio State University.

Glenn je ženatý a má dvě děti.
Československo navštívil v r. 1988 jako US senátor za stát Ohio.

Ve své bohaté kariéře voj. letce a kosmonauta získal desítky vojenských a civilních vyznamenání.
 

  Wikipedia
Křídla Vlasti 1964
Malá encyklopedie kosmonautiky
L+K 1988