Blanchard Jean-Pierre 
7/2010



   

* 4 července 1753   + 3 července 1809
Francouzský vynálezce, průkopník letectví a balonového létání.

První úspěšný balonový let uskutečnil Blanchard 2. března 1784 v Paříži. Jednalo se o vodíkem plněný balon vypuštěny na Marsově poli.
Při letu nebylo daleko k neštěstí, protože jeden z diváků, Dupont de Chambon, přesekl šavlí lano držící veslo (poté co nebyl přijat jako pasažér). Blanchard, který zamýšlel "veslovat" severovýchodním směrem byl větrem hnán přes řeku a potom zpět. Podařilo se mu přistát na ul. Sevres.

V srpnu 1784 zavítal Blanchard do Londýna. Zde letěl 16. října s J. Sheldonem. Bylo to jen několik týdnů po prvním letu v Británii (Ital Vicenzo Lunardi, 15. září 1984). Blanchardův pohon - mávavá křídla a vrtule - byl neefektivní. Přesto ale balon uletěl cca 115km a přistál v Sunbury a opět vzlétl a letěl na konec Romsey. 

Druhý let podnikl Blanchard 30. listopadu 1784. Pasažérem byl Američan, Dr. John Jeffries. 

Třetí let je nejznámější. Blanchard  a Jeffries poprvé v historii překonali vzduchem kanál La Manche. Přelet se uskutečnil 7. ledna 1785 v balonu plněném vodíkem. Vzdálenost Dover - Calais činila 30 km  a doba letu činila 2,5 hodiny. Aby dolétli, musely svrhnout do moře vše co šlo, včetně většiny ošacení.

Blanchard pak cestoval po Evropě a předváděl balonové lety. Byl prvním balonovým letcem v Belgii, Německu, Holandsku a Polsku. 

Po vynálezu padáku v r. 1783 (Sébastien Lenormand, FR) ho předváděl v r. 1785 Blanchard jako prostředek k opuštění horkovzdušného balonu. Prvním Blanchardovým parašutistou byl při "seskocích" pes, ale v r. 1793 si ho vyzkoušel sám, když mu praskl obal horkovzdušného balonu. Jednalo se už o zdokonalený padák ze složeného hedvábí.

9 ledna  1793 uskutečnil Blanchard první balonový let v Severní Americe. Vzlet - Phhiladelphia, Pennsylvania; přistání Deptford, Gloucester County, New Jersey. Mezi svědky jeho vzletu byl i prezident George Washington, a údajně i příští prezidenti John Adams, Thomas Jefferson, James Madison a James Monroe. 
Spojené státy opustil Blanchard až v r. 1797..

V r. 1804 se Blanchard  oženil. O pět let později, v r. 1809, dostal Blanchard v koši letícího balonu infarkt a vypadl. Na utrpěná zranění zanedlouho zemřel.

Sophie Blanchardová pokračovala v balonovém létání. Ale i jí se stalo osudným.

Blanchard byl prvním konstruktérem, který použil vrtule u letadla s lidskou osádkou - již 16.října 1784 ji instaloval na jednom ze svých balónů. Ovládala se ručně, měla šest listů a pro řízení a pohon balónu byla samozřejmě naprosto neúčinná.
 
První vzlet balonu v Čechách: 

V Praze předvedl první balon J.P.Blanchard 31.10. 1790. Spolu s ním se vznesl nad Prahu ze Stromovky učený hrabě Joachim ze Šternberku, člen české společnosti věd. Ten využil letu k vědeckému pozorování a vzal proto s sebou různé vědecké přístroje. Dosáhli výšky cca 1000m a potom s balonem přistáli na polích u Bubenče. 

 Druhý vzlet balonu v Čechách

Do Prahy opět zavítal Mr.Blanchard 11.09. 1791 u příležitosti korunovace Leopolda II. na českého krále a svůj balon vystavil v kostele sv.Mikuláše. 11.září se sjelo více jak 15 000 lidí včetně císaře, princezen a šlechty na náměstí do Bubenče, kde se plnil balon. Odlétěl sám navečer a majestátně. K zemi přistál za tmy blízko Kněževsi a ještě téhož večera se vrátil do Prahy. 

  wikipedie, www.ebalon.cz, www.famousamericans.net/