Holubí pošta
11.6.2003


Proč se k doručování zpráv používají právě holubi? Protože jsou výjimeční svou schopností najít i z obrovské vzdálenosti cestu domů. Všechna plemena byla vyšlechtěna z holuba skalního (Columba livia). Patří tedy ke stejnému druhu jako holubi, kteří žijí ve městech celého světa.
Jak to holub dělá, že v neznámém prostředí dokáže přesně určit, kterým směrem se nachází domov? Pro určení jeho polohy je pro holuba důležitá je schopnost orientovat se podle postavení vesmírných těles, zvláště slunce. Vnitřní biologické hodiny holubovi říkají, aniž by o tom musel přemýšlet, v jaké poloze má být v ten který den a hodinu slunce nad jeho holubníkem. Dovede rychle vyhodnotit rozdíl mezi očekávanou a skutečnou polohou slunce a určit tak směr, kterým se musí vydat. Dovede vnímat pachové stopy, jistou roli hrají i zrakové vjemy. 

První zmínky o chovu holubů se dochovaly z Egypta, z doby před 5000 lety. V antickém Řecku přinášeli výsledky olympijských her. K přenášení vojenských informací je využívali Římané, Číňané i Mongolové v době Čingischána. V komerci se uplatnili např r. 1815, kdy se rodina Rothschildů díky nim dozvěděla o Napoleonově porážce u Waterloo dříve než konkurence, a pomohlo jí to ke značným ziskům.

Poštovní holuby používala i francouzská armádav prusko-francouzské válce v letech 1870 - 1871. Protivníci proti nim cvičil dravé ptáky. Na holuby spoléhal v polovině 19. století i P.J. Reuter, zakladatel světově známé tiskové agentury REUTER (v té době byly holubi čtyřikrát rychlejší než vlak).

První závod poštovních holubů se uskutečnil v Belgii roku 1818, masově se tento sport rozšířil koncem 19. století. Populární je hlavně v Belgii, Francii, Velké Británii a USA. Na holuby se sází jako na dostihové koně a věnují se jim speciální televizní kanály. Ale i u nás mají závody mnoho příznivců sdružených do Českého svazu chovatelů poštovních holubů. Republika je rozdělena do oblastních sdružení, v nichž chovatelé soutěží mezi sebou. Holubi mohou za příznivého počasí a s větrem v zádech letět i při dlouhých závodech průměrnou rychlostí přes 100 km za hodinu.

Zprávy přenášené holuby musely být malých rozměrů a umístěny byly tak aby holubovi nezavazely.
Jednalo se často o proužky tenkého papíru v lehkém pouzdru (např. hliníkovém).Obdobně jako další druhy letecké pošty, se i holubí pošta těší pozornosti filatelistů. V Československu byly dokonce úředně vydány dvě celiny pro holubí poštu "pigeongramy". Jednalo se celiny vydané k přepravě holubí pošty v rámci propagace výstav Praga 62 a Brno 1966.