Slovnaft
7/2010


Významný slovenský petrochemický výrobce se širokým spektrem výrobků. První výrobní jednotka byla uvedena do provozu v r. 1957. Dlouholetý výrobce leteckých paliv (benzíny a letecké petroleje) a maziv.    

Z nabídky 2010:
“ Letecký petrolej - Pohonná látka pre lietadlá vybavené motormi, alebo turbínami, konštruované na dosahovanie podzvukovej , alebo nadzvukovej rýchlosti. Technické požiadavky na kvalitu leteckého petroleja sú mimoriadne náročné, aby vyhoveli prísnym bezpečnostným a prevádzkovým predpisom leteckej dopravy.
SLOVNAFT, a.s.  vyrába a dodáva letecký petrolej v kvalite JET- A1 a letecký petrolej v kvalite PL-7 
Letecký petrolej JET- A1 sa vyznačuje špičkovou kvalitou, ktorá   zodpovedá technickým požiadavkám:“

Předchůdcem Slovnaftu byla rafinerie Apollo založená už v r. 1895. V meziválečném období prošla obdobím velkého rozmachu daného mj. rozvojem automobilismu a letectví. 
V době svého největšího rozmachu vlastnila ropná pole a síť čerpacích stanic.

V r. 1944 byla poničena vlnou spojeneckých náletů . Výroba byla obnovena v květnu 1945. Po událostech r. 1948 byla znárodněna. Poválečná výroba se však příliš nerozvíjela a v padesátých letech vznikl záměr vybudovat novou rafinerii. Její výstavba se rozběhla v r. 1956 a první výrobní jednotka nové rafinerie s názvem Slovnaft byla uvedena do provozu v r. 1957. Rafinerie Apollo ukončila svoji činnost v r.1963.  

Vzhledem k tomu, že při zabřednutí do sortimentu by se jednalo o příručku názvosloví z chemie, dále jen pár čísel a údajů.
První výrobní jednotka Slovnaftu měla kapacitu 122 000 tun ročně. V r. 1961 byla rozšířena výroba na kapacitu 1 milionu  tun ročně.
V r. 1962 byl Slovnaft napojen na ropovod Družba. Zvětšoval se počet výrobních jednotek i šíře finálních produktů. V r. 1970 měl Slovnaft v provozu 62 výrobních jednotek s kapacitou 6 milonů tun ropy a následovala další výstavba.
Po r. 1989 došlo k privatizaci podniku a podnik se začal kromě výroby věnovat i rozvoji obchodních činností od nákupu suroviny po vlastní síť čerpacích stanic.

V roce 2001 se  SLOVNAFT, a.s. stala členem středoevropské ropně-plynárenské skupiny MOL. V r. 2004 byl SLOVNAFT do skupiny MOL plně integrován.
  www.slovnaft.sk