Letiště Paříž
10/2010


Le Bourget
Orly
Charles de Gaulle

Pod pojmem letiště Paříž se v různých dobách skrývalo jiné letiště. Stručně popíši ta pařížská letiště, která postupně obsluhovala pravidelné linky do Československa a ČR.

Letiště Paříž - Le Bourget 
Nachází se 11 km severovýchodně od Paříže. Sloužilo dlouho jako civilní letiště a dnes je určeno pro obchodní lety a odehrávají se na něm i známé letecké výstavy.

Od r. 1919 do r. 1932 to bylo jediné pařížské letiště (tehdy bylo otevřeno letiště Orly). Přistál zde např. Charles Lindbergh po svém přeletu Atlantiku v r. 1927 a sem vedly letecké linky spojující od r. 1920 Československo s Francií.

V r. 1977 bylo letiště uzavřeno pro mezinárodní veřejnou dopravu a v r. 1980 pro místní dopravu.

Na letišti Le Bourget sídlí také francouzské muzeum letectví a kosmonutiky a sídlí zde také úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA). Slavné postavy letectví (Raymonde de Laroche,Ch. Lindbergh, Nungesser a Coli) jsou zde připomenuty pomníky. Vedení letiště je v rukou úřadu Aéroports de Paris. To řídí i letiště Orly, Le Bourget a několik menších letišť okolo Paříže.

 

Letiště Paříž - Orly 
Bylo otevřeno v r. 1932 jako druhé pařížské letiště po Le Bourget. Letiště je situováno na jižním okraji Paříže (Orly, Velleneuve). Již před oficiálním otevřením byly v prostoru letiště od r. 1923 dva velké letecké hangáry.

Po porážce Francie v r. 1940 bylo letiště orly obsazeno Luftwaffe a využíváno jako základna pro stíhací a bombardovací jednotky. To samozřejmě vyvolalo spojenecké nálety a letiště bylo značně poničeno.

Po osvobození Paříže v srpnu 1944 bylo letiště zprovozněno a využíváno jako letecká základna A-47 9. leteckou armádou US Air Force. Vojenským letištěm bylo letiště Orly až do března 1947, kdy bylo převedeno pod francouzskou civilní správu a od 1. 1.1948 byl znovuzahájen civilní provoz. Nicméně menší část letiště byla využívána USSAF pro potřeby velení US jednotek v Evropě až do r. 1967, kdy Francie vyňala své jednotky z podřízenosti společného velení NATO a požádala o odchod všech cizích jednotek NATO.

Do otevření letiště Charlese de Gaulla bylo letiště Orly nejdůležitějším letištěm Paříže. Pak se stalo hlavním letištěm pro vnitrostátní linky. V r. 2007 jím prošlo na 26milionů cestujících. Jeho rozloha je 15.3 km2. Má dva terminály - západní (West) a jižní (South).

Vedení letiště je v rukou úřadu Aéroports de Paris. To řídí i letiště Charlese de Gaulla, Le Bourget a několik menších letišť okolo Paříže.

 

Letiště Charlese de Gaulla (také letiště Roissy)
Současné hlavní pařížské letiště. Je umístěno 25km severovýchodně od Paříže. Patří k nejvýznamnějším světovým letištím. Letiště má rozlohu přes 32 km2.

Projektování a první práce byly zahájeny v r. 1966. Tehdy ještě s názvem Letiště Paříž - sever. Provoz byl zahájen 8. března 1974 již pod dnešním názvem.

Dnes má letiště tři terminály:
Terminál 1 - původní terminál letiště - má sedm satelitních portů schopných po pěti letadlech současně. Spojení s hlavní budovou je podzemní. 
Terminál 2 - postavený původně jen pro Air France, dnes (po rozšíření) využíván i ostatními společnostmi. Dnes má sedm terminálů ozn. 2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F a odděleny terminál vzdáleny 2.5 km . Terminál 2 má stanici vlaků TGV.
Terminál 3 - má jednu halu a je určen pro cargo.

Letiště Charlese de Gaulla odbavilo v r. 2009 cca 58 milionů cestujících, uskutečnilo se na něm okolo 525 tisíc pohybů letadel a prošlo jím přes 2 miliony tun carga.

Vedení letiště je v rukou úřadu Aéroports de Paris. To řídí i letiště Orly, Le Bourget a několik menších letišť okolo Paříže.