Létání za pomoci lidské síly
11/2010


  Letadlo poháněné lidskou silou označuje letadlo, které ke svému pohybu používá jako pohon pouze sílu lidských svalů. Existuje celá řada způsobů, kterými se o to lidé pokoušely. 
 
Mávavá křídla

Tento způsob ve své čisté podobě (bez jiné pomoci) nebyl úspěšný. Dlouho a marně se o to pokoušela řada vynálezců a leteckých průkopníků.
První pokusy sestrojit takový letoun jsou datovány do období renesance, kdy Leonardo da Vinci studoval let ptáků a načrtl první návrhy létajících strojů. Mezi nimi byla i ptačí křídla se kterými měl mávat člověk. 
U nás jsou doklady o pokusech Víta Fučíka (zvaného Kudlička), který se měl v letech 1760-1795 pokoušet o létání na letadle s mávavými křídly (kde byl ovšem nadlehčován měchy naplněnými bahenním plynem).
    

Létající kolo Pokusy o létání na šlapacím kole se po řadě neúspěchů dostaly do stavu využitelnosti tohoto prostředku.

Příklady od nás i ze zahraničí:

V roce 1908 postavil v Písku své létající kolo Jan Hirsch. Bylo opatřeno křídly z bambusu potaženého látkou a mělo 2 vrtule - jednu vpředu a druhou vzadu. Po rozjezdu ze svahu se stroj vznesl a ulétl 30 metrů. V roce 1909 kvůli havárii a nedostatku financí ovšem další pokusy ukončil.

V letech 1934–1936 pracoval v Chrásti u Chrudimi na "šlapoletu" Josef Kábele. Se strojem o rozpětí křídel 10 m a s vrtulí o průměru 1,4 m. Při prvním pokusu na svažité louce v obci Řestoky se letoun krátce vznesl a poté havaroval. Po 2. světové válce věnoval Josef Kábele části letounu leteckému muzeu v Kbelích.

Poulain-Farman - 9. července 1921 byl Robert Peugeot pozván k pokusu o získání jím vypsané ceny (10 000Fr). Pokus se uskutečnil v pařížském Bois de Boulogne (Bouloňský lesík). Francouzský závodník Gabriel Poulain rozjel stroj na rychlost přesahující 46 km/h a odlepil se od země. Po úspěšném pokusu (kdy překonal vzdálenost i výšku požadovanou pro získání ceny) let zopakoval i v opačném směru. Delší z letů měl hodnotu 11,98 metrů.

Úspěch Poulain-Farman byl dán tím, že oproti ostatním konstruktérům (které byly příliš těžké na vzlet vlastní silou) se Henry Farman nesnažil o stavbu opravdu létajícího letadla na lidský pohon, ale vytvořil kluzák, kterému pilot pouze dodal počáteční rychlost nutnou pro vzlet do výšky, ze které poté stroj volným letem doklouzal opět na zem.

Gossamer Condor byl prvním skutečně použitelným letadlem poháněným pouze lidskou silou. 
V roce 1959 vypsal britský průmyslník Henry Kremer ocenění pro konstruktéra letadla poháněného pouze lidskou silou, které bude schopno odstartovat, ve výšce minimálně 10 stop (3 metry) obletět trasu ve tvaru osmičky okolo dvou pilonů umístěných 0,5 míle (cca 800 metrů) od sebe, a opět přistát. Tuto cenu získal tým společnosti AeroVironment Inc. okolo Paula B. MacCreadyho a Dr. Petera B.S. Lissamana, když dne 23. srpna 1977 absolvoval určenou trasu pilot Bryan Allen s letadlem nazvaným Gossamer Condor. Let se uskutečnil na letišti Shafter v Kalifornii.