Leonov Alexej Archipovič
7/2010*30.05.1934  
 pilot vzdušných sil SSSR, kosmonaut

Pochází z Listvjanky v  Kemerovské oblasti SSSR. V roce 1953 odešel na výzvu Komsomolu do čugujevského vojenského leteckého učiliště. Odtud odešel k pluku, kde brzy získal leteckou kvalifikaci vojenského letce 3. třídy a instruktora výsadkových jednotek.
V lednu 1960 se oženil a absolvoval první etapu testů společně s Jurijem Gagarinem, Germanem Titovem a dalšími. Přitom dál létal u svého pluku.

Prvním letem byl projekt Voschod 2 (18. března 1965 - 19. března 1965). Při něm vystoupil jako první člověk do volného prostoru (18. března 1965) . Vzdálil se od lodě připoutaný lanem na vzdálenost 5,35 metru a celý výstup do vesmíru trval celkem 23 minut a 41 sekund. Velitelem lodi byl Běljajev.
Brzy po svém návratu z prvního kosmického letu se na podzim 1965 zúčastnil Astronautického kongresu v Řecku. Poté zavítal i do Prahy, kde mimo jiné vystoupil i v Československé televizi. V Československu byl ještě několikrát.

Druhý let se uskutečnil o deset let později, v roce 1975. Jako velitel lodi Sojuz 19 se zúčastnil společného kosmického experimentu lodí Apollo ASTP a Sojuz 19 EPAS na oběžné dráze okolo Země ve dnech 15. - 24. července 1975. Projekt se uskutečnil pod názvem "Apollo Sojuz Test Project" (ASTP), známější byl jako Sojuz-Apollo. V Sojuzu 19 s ním letěl Valerij Kubasov. V Apollu to byli američtí astronautéThomas Stafford, Donald Slayton a Vance Brand.
Později se stal Leonov generálmajorem, zástupcem náčelníka střediska J. A. Gagarina pro výcvik kosmonautů a zapojil se do programu Interkosmos.
Je znám svou zálibou v malířství a na několika výstavách svá díla předvedl. Má dvě děti.

V nové vzpomínkové knize Two Sides of the Moon, kterou napsal společně s americkým kolegou Davidem Scottem z Apolla, se Leonov věnoval i nejasnostem okolo Gagarinovy smrti.
V Praze byl naposled 3. června 2009 (spolu s dalšími kosmonauty) na ČVUT FEL.

  Wikipedie, aj