Grissom Virgil Ivan 
7/2010 *3. dubna 1926 Mitchell, Indiana, USA    + 27. ledna 1967 Cape Canaveral, Florida)
US vojenský stíhač, astronaut

Po skončení střední školy se roku 1944 dobrovolně přihlásil do armády a absolvoval letecký výcvik. Po skončení války jej armáda z letectva  propustila. Rozhodl se ke studiu na Purdue University, za čtyři roky absolvoval jako strojní inženýr, načež se do armády vrátil. Dokončil letecký výcvik a v roce 1951 začal létat u 334. eskadry záchytných stíhačů. Byl nasazen do bojů v Koreji a létal na F-86 Sabre. Později sloužil i jako pilot instruktor na proudových letadlech na základně Bryan Texasu. Od. r. 1956 studoval letecké inženýrství na letecko technologickém institutu USAF a navštěvoval školu zkušebních pilotů na zákl. Edwards v Californii. Od r. 1957 pracoval jako zkušební pilot v oddělení proudových stíhaček na základně Wright-Patterson v Ohiu.
9. září 1959 byl přijat mezi US astronauty.  

První kosmický let - Liberty Bell 7 – Mercury-Redstone 4 (21. července 1961). Byl to druhý americký balistický let, tedy bez obletů Země a proto někdy nebývá za let do kosmu počítán. Trval jen 16 minut a skončil bezmála nešťastně při přistání na hladině Atlantického oceánu. Kabina Mercury 4 se zalila vodou, klesla ke dnu a Grissom  sám se málem utopil.

Druhý let -  Gemini 3 ( 23. března 1965). Byl to první let z programu Gemini, start opět z Floridy na mysu Canaveral, na palubě Gemini 3 s ním byl John Young. Během čtyřhodinového letu obletěli třikrát Zemi a přistáli dosti tvrdě na hladině Atlantického oceánu. Mise byla hodnocena jako velice úspěšná.

Potřetí měl odstartovat do vesmíru v rámci letu AS 204, dnes známém pod označením Apollo 1. Měl v něm zastávat funkci velitele posádky. Během simulovaného odpočítávání při výcviku na startovací rampě vypukl dne 27. ledna 1967 v kabině Apolla 1 požár, při němž spolu s ostatními dvěma astronauty (Edward White a Roger Chaffee) zahynul.

Byl ženatý a měl dvě děti.
V roce 1987 byl zapsán v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy).

(Wikipedie, Malá encykl. kosmonautiky)