Dobrovolskij Georgij Timofejevič 
7/2010
 *1. června 1928 v Oděse – 29. června 1971
sovětský vojenský letec a kosmonaut

Narodil se a vyrůstal v Oděse. Chtěl být námořníkem, ale nebyl přijat na námořní školu. Místo toho studoval leteckou školu.
Za války byl vězněn za přechovávání revolveru, ale nakonec se mu podařilo (těsně před osvobozením Oděssy) utéci.
 Po válce se den učil ve stavebním učilišti a po nocích se živil vykládáním nákladních lodí v přístavu. Poté absolvoval Čugujevské vojenské letecké učiliště. Poté následovalo deset let služby stíhacího letce, kde pilotoval stíhačky Jak, Lavočkin a MiG různých typů. Vystudoval voj. leteckou akademii. V roce 1962 mu nabídli možnost stát se kosmonautem a tak brzy nastoupil ve Hvězdném městečku k výcviku.

 Jeho prvním kosmickým letem byl Sojuz 11 ( 6. června 1971 – 29. června 1971). Byl členem záložní posádky, která (pro onemocnění Kubasova ze základní posádky) uskutečnila let. Tvořili ji Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Pacajev. Vzhledem ke zhoršení zdravotního stavu kosmonautů při odstraňování poruchy na stanici Saljut 1 byl let zkrácen.
Při sestupové fázi se neplánovaně otevřel odvětrávací ventil už ve výši 186 km nad povrchem. Vzduch unikl během 30 sekund a všichni tři kosmonauti zahynuli zadušením v Sojuzu po letu trvajícím 570 hodin. Přistávací modul na padácích měkce přistál za asistence čekajících vrtulníků. Jejich smrt byla zjištěna až po přistání kabiny na Zemi.
Byl ženatý a měl dvě děti.

  (Wikipedie)