Carpenter Malcolm Scott
7/2010 * 1. května 1925,  Boulder, stát Colorado, USA)
Voj. pilot, kosmonaut

Carpenter maturoval za druhé světové války. Na vojenské škole se začal věnovat létání. Po maturitě pokračoval studiemi na místní "University of Colorado at Boulder". Načas studia přerušil. V roce 1948 se oženil (později rozvedl) a měl 4 děti.

Vrátil se k armádě, absolvoval letecký výcvik a nastoupil k útvaru. Létal na hlídkové lety z Aljašky a Japonska podél hranic SSSR. V roce 1954 byl přijat do námořní školy zkušebních pilotů v Patuxentu ve státu Maryland. Po dvou letech strávených v letadlech byl poslán do námořní školy a stal se důstojníkem letecké zpravodajské služby.
Byl vybrán do oddílu astronautů NASA v němž působil od 2. dubna 1959 do září 1967.

Jeho kosmickou misí byla loď Mercury-Atlas 7 s kabinou Aurora 7  (24. května 1962). Byla to druhá americká raketa na oběžné dráze okolo Země. Posádku tvořil samotný Carpenter. Během čtyř hodin trvání letu obletěl třikrát Zemi a přistál na hladině Atlantického oceánu. Řídící středisko nebylo s jeho chováním spokojeno, protože si na palubě dělal co chtěl, kvůli fotografování spotřeboval zbytečně pohonné hmoty a tak přistání bylo riskantní záležitostí.

V roce 1967 odešel z kosmického výzkumu a zabýval se podmořskými stanicemi vojenského námořnictva. V červenci 1969 odešel do zálohy a začal soukromě podnikat v Los Angeles.

 

  Wikipedie