Clément Ader
7/2010   

(2. duben 1841 – 5. březen 1925)
Francouzský vynálezce a konstruktér, letecký pionýr. Narozen v Muret, Haute Garonne.

Kromě toho že se věnoval konstrukci letadel, v roce 1878 vylepšil Bellův telefon a v roce 1880 zavedl telefonní linky v Paříži. O rok později využil telefonní síť pro přenos opery. Důmyslný systém mikrofonů umístěných před jevištěm umožnil vytvoření stereofonního zvuku. Dvoukanálový zvuk pak po telefonních linkách doputoval až do přijímače se dvěma sluchátky. Opera byla od výstaviště vzdálena dva kilometry.

Mimo to věnoval svoji pozornost mechanice letu. S využitím stidií L.P. Mouillarda (1834-1837) o letu ptáků zkonstruoval v r. 1886 svůj první létací stroj Eole. Pro něj sestrojil i vlastní parní motor (4 válce/ 20hp (15kW))
9. října 1890 Ader vyzkoušel let s Eole. Dějepisci tvrdí, že letadlo se prokazatelně vzneslo, dosáhlo výšky cca 20cm a neřízeně uletělo okolo 50m.

Ader uskutečnil stavbu stroje s názvem Eole II. Většina pramenů uvádí, že nebyl nikdy dokončen a Ader se soustředil na Avion III.
V pozdějších letech tvrdil Ader, že s Avionem II uletěl v srpnu 1892 v Satory vzdálenost 200 metrů.

S podporou  ministerstva války postavil Ader Avion III. Hlavním konstrukčním materiálem bylo dřevo a plátno. Měl rozpětí 15m, dvě tažné čtyřlisté vrtule. Každá byla poháněna parním strojem o 30hp.

Ader chtěl vzlétnout v Satory 14. října 1897. Někteří svědci tvrdili, že se stroj vznesl a před zraky komise uletěl více než 300yardů. Jiní tvrdili, že se rozbil aniž by se vznesl. Vlastní komise držela výsledky v tajnosti. Teprve po letu bratří Wrightů komise publikovala hodnocení Aderova letu s tím, že let byl úspěšný.

V r. 1909 Ader vydal knihu  L'Aviation Militaire (vojenské letectví). Do začátku války vyšla v 10 vydáních. Stala se známou pro autorovy vize válčení, přesný popis ulohy moderního letectva, popis letadlových lodí a nutnost plochých palub, apod.

Přese všechny pochybnosti patří Ader mezi průkopníky letectví. Nefrancouzští letečtí historici často zpochybňují jeho prvenství. Jeho Avion III je vystaven muzeu umění a průmyslu v Paříži. Jeho jménem byl pojmenován  jeden z Airbusů.
 

  Wikipedie