ZAJÍMAVOST OD PROTINOŽCŮ
SOUKROMÉ POŠTOVNÍ ZNÁMKY NA NOVÉM ZÉLANDU

20.12.2010

Letos v létě mně zaujal pozdrav, který jsem dostal z Nového Zélandu. Samolepící známka bez označení země a razítko Singapuru mně vedly k tomu, že jsem si ho založil, ale dál nestudoval.

Pohled se mi připomněl před týdnem, kdy mi jeho odesílatel přinesl jakýsi pásek se slovy, že to doma našel a je mu to nanic. Při bližším pohledu na věc jsem zjistil, že se jedná o načaté balení známek. Známky nesou označení DX MAIL a mají hodnotu 1,50 Dolaru.

To už jsem zapátral po internetu. Zjistil jsem, že se jedná o známky původně kurýrní firmy DX Mail, která poskytuje na Novém Zélandu mj. vnitrostátní i mezinárodní poštovní služby. Na Novém Zélandu pracuje i státní New Zealand Post, ale DX Mail je soukromým poskytovatelem poštovních služeb.   

Volný překlad z firemních informací:
DX Mail je specializovanou firmou v oblasti poštovních služeb, zaměřující se především na zákazniky s velkou obchodní korespondencí. Jako vnistrostátní alternativa v obchodní korepondenci k New Zealand Post je DX Mail zaměřen na rychlý a cenově efektivní servis pro vybrané zákazníky. 
Z historie: DX Mail má svůj počátek v r.1970, kdy vybudoval výměnný systém pro právníky přemísťující dokumenty mezi jednotlivými kancelářemi. Po více než 37 letech se DX Mail vyvinul do podoby specializovaného poskytovatele obchodních poštovních služeb.
Deregulace novozélandského poštovního trhu v r. 1998 navíc umožnila firmě DX mail expandovat se svými službami. Jako specialista v oblasti "business - to - business" pošty, DX Mail poskytuje řešení v oblasti přepravy standardních poštovních zásilek, stejně dobře jako u zákaznických systémů vnitřní pošty.  
 
Z bohatého ceníku služeb mně zaujala především část věnovaná vnitrostátním a mezinárodním poštovním zásilkám. U vnitrostátních zásilek jsou v prodeji známky v sešitcích (á 10zn) a svitcích (á50zn), motiv není uveden. U mezinárodních je to obdobné, jen s rozlišením dvou zahraničních cenových oblastí u svitků.
Mnohem rozmanitější je situace v kategorii známek pro mezinárodní pohledy. Tady je na výběr z osmi různých sérií, prodávaných vždy v jednom pásku po 5 samolepících známkách. U všech aktuálních sérií se jedná o přírodní motivy. 

Zaslaný pohled vede k doměnce, že mezinárodní pošta (a možná jen pohledy) je zřejmě distribuována přes Singapur, kde je roztříděna a orazítkována. Z pozice a textu singapurského razítka vyplývá, že známky DX Mail nejsou mezinárodně uznávány a poštovné pro mezinárodní přepravu je zřejmě hrazeno firmou DX Mail v Singapuru. 

Vzhledem k tomu, že se zřejmě jedná provozovatele poštovních služeb v souladu s novozélandskými předpisy, určitě se mohou tyto známky objevovat v exponátech věnovaných poštovnictví Nového Zélandu. Otázkou je jejich využití v jiných třídách exponátů.
  

 Výřez z pohledu

Pásek známek s obalem Pásek známek se strženým obalem a bez 2 známek